Zor beğenenlerin vazgeçemediği lezzet: özel soslu Hatay Döneri Hot Döner'de

Fiziksel kimyasal mikrobiyolojik kriterlere uygunluk sağlayan ürünlerimiz piyasada Hot döner markasına özel olarak üretilmektedir. Depolarımızda -18C muhafaza edilen et ürünlerimiz hızlı bir şekilde önceden soğutma işlemi yapılmışlar frigorifik araçlarlarımızla bayilerimize sevkedilir. Ürünler bayilerimiz tarafından gıda kontrol kriterlerine uygun olarak teslim alınır.

Depolarımız ve bayilerimiz gıda mühendislerimiz tarafından düzenli olarak ürün saklama koşulları, ortam hijyeni, kişisel hijyen v.b konularda denetlenmektedir.

Bayilerimize düzenli olarak ilaçlama işlemi yapılmaktadır. Hot Döner Ar- Ge birimi olarak yeni ürünlerimizi piyasaya sunmadan önce tüm gerekli analiz ve denetimler tarafımızdan sağlanmaktadır.

Hot Döner olarak temel politikamız kalite yönetim sistemi ve gıda güvenliği yönetim sistemi ve helal gıda standartlarının şartlarına uymak ve etkinliğinin sürekli iyileşmesini sağlamaktır

Firmamız İslami koşullara uygun helal gıda sistemi çerçevesinde üretim yapmaktadır. Hot Döner; Kalite yönetim sistemi (ISO 9001) ,Gıda güvenliği yönetim sistemi (ISO 22000) ,Helal gıda sertifikası ve müşteri memnuniyeti yönetim sistemi (ISO 10002) belgelerinin tümüne sahiptir.

Firmamızın almış olduğu tüm bu önlemler ile Gıda güvenliği ve hijyen koşullarının tümü sağlanmaktadır. Bu nedenle bayilerimizde tüketime sunulan ürünlerimize sağlık ve kalite açısından kesinlikle güvenebilirsiniz.